Zacznij tutaj

Dzień dobry!

Przygotowałem dla Ciebie przewodnik po inwestycjach. Jak z niego korzystać?

Po pierwsze, zapoznaj się ze stroną W co inwestować? Znajdziesz na niej podsumowanie informacji, które pozwolą Ci świadomie zarządzać Twoimi oszczędnościami i je rozsądnie inwestować.

Sam proces inwestowania, budowania swojego portfela inwestycyjnego znajdziesz tutaj – Jak inwestować?

W sekcji Narzędzia, dowiesz się jak technicznie wdrożyć swój plan inwestycyjny w życie, jak założyć konto maklerskie, gdzie kupić obligacje skarbowe, itd.

Natomiast w części rodzaje inwestycji poznasz główne klasy aktywów: Bezpieczne inwestycje, akcje, fundusze inwestycyjne i inwestycje alternatywne.

Dodatkowe informacje znajdziesz we wpisach, które są dostępne na stronie artykuły.

Co znajdziesz na stronie InwestowanieodPodstaw.pl?

  • Wskazówki co zrobić z oszczędnościami i jak je inwestować zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Jeśli znalazłaś/eś się na tej stronie, pewnie już masz jakieś choćby niewielkie oszczędności, które warto zaprząc do pracy. Każdy ma różne potrzeby i możliwości, zarówno finansowe jak i psychologiczne. Pomogę Ci je dobrze przeanalizować i wyciągnąć wnioski, chociaż oczywiście piłka jest po Twojej stronie i sam będziesz musiał/a podejmować decyzje.
  • Wiedzę o tym jak inwestować pieniądze. Proces planowania i zarządzania inwestycjami, zależnie od Twoich preferencji może być czasochłonny, albo i wręcz przeciwnie zajmować tylko chwilę raz na jakiś czas. W każdym jednak przypadku musi być dobrze przemyślany. Musisz wiedzieć gdzie, kiedy i jak chcesz dotrzeć do celu. A przede wszystkim jakie akceptujesz ryzyko, że tam nie dotrzesz. Przy okazji, w inwestycjach „ryzyko” to słowo klucz, może nawet ważniejsze niż zwrot.
  • Informacje o różnych rodzajach inwestycji, czyli aktywach. Co można nabyć, aby uzyskać tak pożądane zyski z inwestycji. Ile można zarobić i ile można stracić? Jeśli chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu w akcje, obligacje, fundusze, inwestycje alternatywne, czytaj dalej. Każdy rodzaj inwestycji ma swoje plusy i minusy oraz odpowiednie zastosowania. Warto je poznać i zrozumieć.
  • Moje opinie. Przygotowując tę stronę stawałem na głowie, żeby zachować obiektywizm i przekazywać czystą, niczym nie zmąconą wiedzę. Czasami jednak nie da się ukryć subiektywnego punktu widzenia i znajdziesz tu i ówdzie moje opinie.

 

Czego nie znajdziesz na stronie InwestowanieodPodstaw.pl?

  • Prognoz makroekonomicznych i rynkowych. Warto jest mieć ogólne wyczucie dokąd zmierza światowa, europejska i krajowa gospodarka i są ludzie, którzy umieją to w miarę dobrze przewidywać. Dobrze, czyli mniej więcej tak jak pogodę. W krótkim okresie można wiedzieć co będzie, w długim można głównie udawać, że się wie. Jednak, ani ja nie jestem ekspertem makroekonomicznym, ani nie jest to potrzebne na tej stronie – chodzi o proces inwestowania, a nie o konkretne decyzje inwestycyjne. Muszę tylko przy tym uczulić, że niestety wiele dostępnych prognoz jest publikowana niekoniecznie w najlepszym interesie odbiorców. O ile stosunkowo niegroźne są prognozy ekspertów, którzy w nadziei na wieczną sławę „tego, który przewidział poprzedni kryzys” zawsze wieszczą spektakularny krach. O tyle trzeba uważać na wszelkich naganiaczy, którzy kontrowersyjnymi prognozami chcą budować markę i wolumen transakcji niecnie wykorzystując fakt, że gazety i portale czymś muszą zapełnić swoje strony.
  • Pomysłów na konkretne inwestycje – np. analizy spółek, pozycji na instrumentach spekulacyjnych. W internecie i okolicach jest mnóstwo tego typu stron. Czasami można wyłuskać coś ciekawego, ale trzeba się z tymi pomysłami obchodzić dość ostrożnie. Łatwo trafić na poważne analizy, które są dość mocno obciążone konfliktem interesów. Jeszcze łatwiej trafić na niepoważne analizy, które są obciążone głównie brakiem wiedzy. Niestety podobnie jest z rekomendacjami, co nie znaczy, że są kompletnie bezużyteczne.
  • Przepisu na miliony monet. Jeśli spodziewasz się, że dzięki inwestycjom wielokrotnie pomnożysz swój majątek w ciągu roku, albo przynajmniej, dzięki przebiegłym spekulacjom na egzotycznych walutach z 10 tys. PLN zrobisz 100 tys. PLN w godzinę, niestety nie mam dla Ciebie rozwiązań. Ale spokojnie, znajdzie się cały legion doradców, pośredników, brokerów, którzy czekają na takich jak Ty. W takim przypadku polecam zwłaszcza szkolenia traderów foreksowych, którzy zamiast zbijać kokosy na własny rachunek, wspaniałomyślnie sprzedadzą Ci swój przepis na świętego Graala po promocyjnej cenie. Jeśli nie wierzysz w cuda, to dobrze, czytaj dalej.